Víte, jak vyřešit "problém" s maďarskou menšinou na jihu Slovenska? Postavte dálnici a vlakový koridor mezi Bratislavou a Košicemi - jako náhradu silnice I/50.
Ale o tom jsem vlastně nechtěl...
Od malička žiju na severu Brna, hodně dlouho jsem to měl ven z města mnohem blíž než do centra a vím, že tyto věci předurčují výběr míst, kde bych se mohl cítit jako doma. Když o tom tak přemýšlím, tak krom mého rodného města to je Ústí nad Labem a Prešov. Vím, že velkou část na tomto výběru má fakt, že při příjezdu do těchto měst je potřeba překonat nějakou tu terénní vlnku.
Vysvětlím: když jsem byl malí, jezdila naše rodinka k příbuzným na sever Čech (nikoli do Ústí). A když jsme se vraceli (nikdy jsem nespal, vždycky jsem sledoval cestu - jsem zvědav, jestli Matouš bude po mě), tak jsem věděl, že po Lipůvce bude cesta stoupat do kopce a někde u Podlesí se otevře nádherný výhled do brněnské kotliny a z toho místa bude vidět vše důležité. Co na tom, že z onoho místa je to ještě dobrých 15km, vše podstatné už je (skoro) nadosah. U Ústí tuto roli hraje České středohoří, u Prešova Branisko. Jakkoli jsem tudy (I/18, D1) jel jen málokrát, pokaždé bylo potěšením čekat, až se otevře výhled do šarišské kotliny a potom už jen stačilo se spustit po silnici dolů a měkce přistát v metropoli. A nic nemění na tom, že (jak Ústí), tak Prešov nejsou nikterak krásnými městy - Ústí kvůli bombardování na konci druhé světové války a Prešov... Prešov kvůli tomu, že je to typické slovenské město.
Ano, hodilo by se napsat, co je to typické slovenské město a co se mi na tom nelíbí. Typické slovenské město bylo až do 50. let 20. století maličké. Historické centrum obklopovala hrstka ulic s nevysokými (téměř rodinnými) domy - když v tom přišlo rozhodnutí strany a projektanti začali rýsovat - a na toto malučké, snadno zranitelné město se nalepil velice těžký přívažek moderních budov. (V Čechách a na vetšině míst Moravy tento průběh nebyl tak drastický - tato města se rozvíjela postupně, takže budovatelský náraz (zejména) 70. a 80. let zvládly absorbovat.) "Vzorem" tohoto principu můžou být buď Košice, nebo některá menší města, kde téměř vesnická náves je obklopena panelákovým bludištěm. Napadá mě provokativní otázka: existuje nějaká dobrá moderní (od r. 1950) slovenská architektura?
Onehdá se mi do rukou dostala obrazová knížka věnovaná Prešovskému kraji. Byla nádherná! Jen ten Prešovský kraj je jiný...
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat